KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Teckning 15285203

nr 1528 5203

Karl Nordström

(1855-1923), Sverige

Teckning, Poire St Jean, Frankrike. Monogramsignerad KN. Blyerts på papper, oramat löst blad, ca 20. 5x26 cm. Proveniens: Konstnären, därefter i arv till konstnärens dotter Inger Sandin och därefter i arv inom familjen till 2023

Karl Nordström, svensk målare född på Tjörn 1855, död 1923.

Utrop:

500 kr

Såld:

250 kr

måndag 20 mars 2023
kl 21:01:19

Karl Nordström

Läs mer om Karl Nordström