KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Teckning 15285203
nr 1528 5203
Karl Nordström
(1855-1923), Sverige
Teckning, Poire St Jean, Frankrike. Monogramsignerad KN. Blyerts på papper, oramat löst blad, ca 20. 5x26 cm. Proveniens: Konstnären, därefter i arv till konstnärens dotter Inger Sandin och därefter i arv inom familjen till 2023
Karl Nordström, svensk målare född på Tjörn 1855, död 1923.
Utrop:
500 kr
Såld:
250 kr
måndag 20 mars 2023
kl 21:01:19
200 kr
Karl Nordström
Läs mer om Karl Nordström